Tradycyjne zawieszenie sprężynowe jest rozwiązaniem tańszym, ale też mniej komfortowym aniżeli zawieszenie pneumatyczne. Podczas, gdy to pierwsze opada pod obciążeniem, zawieszenie pneumatyczne utrzymuje równy poziom resorowania oraz zadany prześwit. W praktyce oznacza to lepszą amortyzację podczas jazdy po nierównej nawierzchni bądź na zakrętach.

 

Zawieszenie pneumatyczne – jak działa?

 

W zawieszeniu pneumatycznym obciążenia z części mechanicznych przełożone są na poduszkę pneumatyczną, co zapewnia zwiększenie poczucia komfortu w czasie jazdy. W razie przeciążenia zachowane jest bezpieczeństwo jazdy, a także kierowca zyskuje większą kontrolę nad pojazdem. Istnieje również możliwość ustawienia zawieszenia na wymaganym w danej chwili poziomie dzięki automatycznemu sterowaniu i zaprogramowanym opcjom.

 

Zawieszenie pneumatyczne – części

 

Ten szczególny rodzaj zawieszenia składa się z kilkunastu różnych elementów. Podstawę stanowią oczywiście poduszki pneumatyczne, które zastępują amortyzatory i elementy resorujące. Kolejnymi ważnymi elementami są: kompresor – odpowiedzialny za sprężanie powietrza i zbiornik ciśnieniowy z zaworem regulującym i odwadniaczem powietrza. Dodatkowo potrzebne są przewody ciśnieniowe i elementy elektroniki sterującej.

 

Wady i zalety zawieszenia pneumatycznego

 

Zawieszenie pneumatyczne to rozwiązanie stosowane w pojazdach już od ponad 30 lat. Jego niewątpliwymi i największymi zaletami są zapewnienie większego komfortu jazdy oraz dużej ładowności. Generalnie system ten chwalony jest również ze względu na swoją trwałość. Wszystkie stosowane w nim elementy są precyzyjne i czułe. Niestety to też uznawane jest za jedną z najistotniejszych wad tego rozwiązania. Zużycie elementów bądź ich awaria mogą generować wysokie koszty serwisowania i napraw. Należy jednak pamiętać, że napraw powinno się dokonywać już w momencie zauważenia pierwszych nieprawidłowości, gdyż odwlekanie ich w czasie może w konsekwencji spowodować awarię kolejnych elementów, a co za tym idzie podróży koszt naprawy.

 

Artykuł napisany we współpracy z https://shop.limak-airsuspension.pl/pl/