Pracownicy w Szwecji muszą pamiętać o swoich obowiązkach podatkowych. Dotyczą one również osób pracujących w tym kraju tymczasowo. Jak rozliczyć swoje podatki w Szwecji?

Ile wynoszą podatki w Szwecji?

Każda osoba, która podejmuje pracę w Szwecji, musi prowadzić tam swoje rozliczenia podatkowe. Niezależnie od tego, czy przeprowadzka do Szwecji jest stała, czy też tylko tymczasowa, trzeba dopełnić konkretnych formalności.

Podatki w Szwecji są wysokie i zależne od wynagrodzenia oraz od miejsca zamieszkania. Podatek dochodowy w Szwecji dzieli się na dwie kategorie:
– Podatek krajowy,
– Podatek lokalny.

Każdy pracownik ma obowiązek opłacania podatku lokalnego, z kolei podatek krajowy dotyczy tylko osób o dochodach powyżej 509 300 SEK. Osoby o najniższych dochodach mogą być zwolnione z podatku. Można też skorzystać z odliczeń od podatku.

Kto musi złożyć deklarację podatkową w Szwecji?

Deklarację podatkową (Indkomstdeklaration) w Szwecji składają pracownicy, którzy są do tego zobowiązani. Taki obowiązek mają głównie pracownicy podejmujący pracę na stałe, powyżej pół roku.

Gdy praca w Szwecji trwa krócej niż pół roku, wówczas można wykorzystać specjalną formę podatku SINK. W tym przypadku składanie deklaracji podatkowej nie jest konieczne, niemniej jednak nie otrzymuje się zwrotu podatku.

Deklarację wysyła urząd skarbowy w Szwecji – Skatteverket, następnie trzeba ją wypełnić i odesłać w terminie do 2 maja.

Jak rozliczać podatki w Szwecji jeszcze łatwiej?

Dla wielu osób podatki i rozliczenia roczne w Szwecji są zbyt skomplikowane, by zająć się nimi we własnym zakresie. W takim przypadku warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy biur księgowych, które oferują wsparcie w rozliczeniach.

Usługi w tym zakresie świadczą biura rachunkowe zlokalizowane w Polsce oraz w Szwecji, w tym także te prowadzące usługi w języku polskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *