Jazda na rowerze to sport bardzo popularny. Jego zaletą jest praktyczny barak ograniczeń wiekowych, możliwość uprawiania rekreacyjnie lub profesjonalnie oraz możliwość jazdy na rowerze bez profesjonalnego, kosztującego krocie sprzętu. Warto jednak zadbać o komfort jazdy na rowerze i zainwestować w dodatki, które jeszcze uprzyjemnią jazdę. Takim dodatkiem są rękawiczki na rower.

Po co rękawiczki do jazdy na rowerze?

Wielu ludzi zadaje sobie pytanie czy rękawiczki na rower to nie aby jakaś fanaberia, czy producenci nie chcą po prostu wyciągnąć pieniędzy od zwykłego, rekreacyjnego rowerzysty? Po tym można rozpoznać osobę, która nigdy nie jechała w rękawiczkach na rowerze, szczególnie po nierównym terenie. Rękawiczki rowerowe mają wiele zalet. Znacząco zwiększają bezpieczeństwo poprzez lepszą kontrolę nad jednośladem. Ręce, które wyposażone są w ten dodatek dużo lepiej kontrolują jazdę, poprzez lepsze przyleganie dłoni do kierownicy. Przy gwałtownych podskokach na krawężnikach, nierównościach drogi czy na wystających korzeniach dłonie nie tracą kontaktu z kierownicą, co pozwala na szybsze i bardziej precyzyjne manewry. Dodatkowo w tego typu sytuacjach zapobiegają poceniu się dłoni – kierownica nie wyślizgnie się z wilgotnego wnętrza przy nierówności terenu. Istotną zaletą jest także fakt, że w razie upadku, dłonie są chronione przez rękawiczki. Ochrona taka pozwala uniknąć otarć i nawet po upadku komfortowo prowadzić rower. Dodatkowo nieokryte dłonie są narażone na promienie słoneczne, dlatego rękawiczki stanowią barierę ochronną także w tym przypadku. Warto ubierać je w słoneczny dzień dzieciom, które mają dużo delikatniejszą skórę. Rękawiczki rowerowe zwiększają amortyzację. Pozwala to w wielu przypadkach na uniknięcie upadku z roweru. Szczególnie sprawdzi się to w zasie jazdy górskiej lub w trudnych warunkach.

Jak dobrać rękawiczki rowerowe?

Rozmiar rękawiczek na rower należy dobrać na zasadzie doboru rękawiczek ochronnych na zimę. Rękawiczki na rower każdego producenta mogą różnić się między sobą pod względem wielkości. Dlatego warto przed zakupem zmierzyć rozłożoną na płasko dłoń. Tą wartość należy porównać z wielkością podaną w tabeli rozmiarów podanej na stronie producenta. Wyjątkiem są rozmiary dziecięce, które zazwyczaj dostosowane są do wieku noszącego. Rękawiczki na rower nie powinny być ani zbyt duże, gdyż luźne nie amortyzują zbyt dobrze wstrząsów, jak i zbyt ciasne, gdyż takie obniżają komfort jazdy. Jak wiele innych akcesoriów, trzeba je poprawnie dostosować do potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *