Zdarza się, że zapominamy o podlewaniu roślin domowych. Te, pozbawione wody, marnieją i niszczą się. Czy jedynym rozwiązaniem jest zakup sukulentów, które poradzą sobie nawet w trudnych warunkach? Na szczęście – nie.

Doniczki z nawadnianiem

Specjalna doniczka posiadająca system nawadniający może być prawdziwym ratunkiem dla osób, które zapominają o podlewaniu kwiatów. To rozwiązanie, dzięki któremu wilgoć jest dostarczana do rośliny w odpowiednich dawkach, bez przelewania. Doniczki wyposażone w system nawadniający dbają, aby dostawy wody nie były ani zbyt duże, ani za małe. To idealne rozwiązanie dla roślin, które nie przepadają za podlewaniem po liściach lub kwiatach. W ten sposób możemy dostarczyć tylko taką ilość wody, która jest roślinie rzeczywiście potrzebna.

Rośliny ogrodowe w potrzebie?

Każdy wyjazd wiąże się z rozważaniami na temat tego, w jaki sposób załatwić kwestię podlewania kwiatów. Jeśli w okolicy mieszka ktoś, kto chętnie się tym zajmie, problem nie jest duży. Kłopot zaczyna się dopiero w sytuacji, w której brak jest pomocy z zewnątrz. W takim przypadku świetnym rozwiązaniem jest skrzynka balkonowa z nawadnianiem. Tego rodzaju pojemniki zapewniają stały dopływ wody przez kilka dni. Dzięki temu, na czas naszego wyjazdu rośliny w doniczkach nie są pozbawione wody – co jest szczególnie istotne w upalnym okresie letnim. Donice nawadniające znajdują zastosowanie wewnątrz domu i na zewnątrz, jednak należy odpowiednio dobrać wyrób w zakresie materiałów, z których go wykonano – w ten sposób można mieć pewność, że całość będzie wytrzymała i estetyczna przez długi czas.

Nawadnianie w już posiadanych donicach

Także dla osób, które już posiadają doniczki i nie chcą wymieniać ich na nowe, wyposażone w systemy nawadniające, jest rozwiązanie. Jest to specjalny system nawadniający do doniczek, który pozwala zachować optymalną wilgotność podłoża dla wielu roślin. Tego typu przyrządy z reguły wykonane są z plastiku lub innego tworzywa i przyjmują rozmaite, dekoracyjne formy. Sposób ich działania jest bardzo prosty: wystarczy wetknąć pojemnik do ziemi i nalać do niego wody. W ten sposób wilgoć będzie dostarczana do rośliny w niewielkich ilościach, które są jej niezbędne. Nie zachodzi ryzyko takie, jak przy klasycznym podlewaniu – że system korzenny zgnije. To rozwiązanie, które pozwala utrzymać odpowiednie nawodnienie rośliny przez co najmniej kilka dni, zatem to także świetna opcja dla osób, które planują wyjazd i nie mają nikogo, kto zaopiekowałby się roślinami.