Decydując się na kupno mieszkania w Katowicach od dewelopera, trzeba podjąć szereg ważnych decyzji. Jedną z nich jest ta dotycząca standardu wykończeniowego nieruchomości. Czy bardziej opłaca się mieszkanie w stanie deweloperskim czy „pod klucz”?

Mieszkania w standardzie deweloperskim

Deweloperski stan mieszkania na sprzedaż oznacza, że nie jest ono jeszcze gotowe do przeprowadzki i przed nią wymaga dodatkowych prac wykończeniowych.

Firmy deweloperskie często nieco inaczej definiują ten standard, lecz najczęściej oznacza on, że mieszkanie ma wykonane wylewki, tynki na ścianach, zamontowane drzwi wejściowe, okna i parapety oraz rozprowadzone instalacje.

Zatem w tym przypadku kupujący będzie musieć sam albo z pomocą wynajętej ekipy wykonać niezbędne prace wykończeniowe.

Mieszkania wykończone „pod klucz”

Ta opcja pozwala na przeprowadzkę do wykończonej nieruchomości. Jak kupić mieszkanie w tym standardzie? To bardzo proste, ponieważ wystarczy tylko wybrać materiały z zaprezentowanego katalogu.

W zależności od wybranego pakietu usług standard „pod klucz” będzie wymagać dopłaty od około 500 do nawet 2000 zł za metr kwadratowy nieruchomości. Opłata włącza już materiały i robociznę.

Co wybrać – stan deweloperski czy „pod klucz”?

Pod kątem kosztów najtaniej wypada stan deweloperski i samodzielne prace wykończeniowe. Wymaga to jednak wiedzy, umiejętności, sprzętu i czasu.

Gdy zatem prac nie planuje się wykonywać we własnym zakresie, warto rozważyć wykończenie „pod klucz”, które często jest bardziej opłacalne niż wynajem ekipy wykończeniowej i kupno materiałów samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *