
Dania jest bardzo często kojarzona jako kraj z bardzo wysokimi obciążeniami podatkowymi. Chociaż podatki w Danii rzeczywiście należą do dość dużych, to jednak trzeba pamiętać o tym, że są one łatwe w rozliczaniu, zapewniają dostęp do szerokiej gamy odliczeń, ulg, a ich opłacanie umożliwia korzystanie z wysokiej jakości usług publicznych. Jaki podatki płaci duńska firma?
Podatki w Danii
Obowiązek podatkowy w Danii muszą realizować duńskie firmy, w tym jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki, oddziały, a także udziałowcy spółek, pracownicy. Podatki w Danii zależne są od tego, kto je odprowadza, a także od tego, jakie osiąga dochody.
Obciążenia podatkowe w Danii są wysokie, jednak z drugiej strony mała firma w Danii nie płaci aż tak wysokich podatków jak duża spółka. Wobec tego podatki w tym kraju mają charakter progresywny, co znacznie obniża koszty małych firm i ułatwia im prowadzenie działalności.
Jakie podatki płacą duńskie firmy?
Każda firma w Danii płaci podatki. W celu obliczenia ich wysokości musi także prowadzić własną księgowość, w ramach której ewidencjonuje swoje przychody i koszty. Na tej podstawie może obliczyć dochód do podatku dochodowego.
Podatek dochodowy w Danii jest zależny od osiąganych dochodów i ma kilka stawek – od 8%, przez 39,2%, aż do 56,5% dla najwyższych dochodów. Na podatek dochodowy składają się przy tym różne rodzaje podatków, w tym stanowy, miejski, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz tak zwany wkład w rynek pracy.
Z kolei spółki w Danii płacą podatek od osób prawnych, czyli podatek CIT. Firmy osiągające obroty miesięczne powyżej 50 tys. koron duńskich muszą też zarejestrować się jako podatnicy VAT.
Dodatkowo można dobrowolnie opłacać podatek kościelny.
Aby łatwiej prowadzić księgowość oraz opłacać podatki w Danii, wiele firm decyduje się na skorzystanie z pomocy biura rachunkowego.