Chcesz wynająć dla siebie mieszkanie? Pamiętaj o podpisaniu umowy z wynajmującym. Jakie elementy powinna ona zawierać? Jak zadbać o to, aby była bezpieczna?

Jakie elementy musi zawierać umowa najmu?

Umowa najmu nieruchomości powinna zawierać kluczowe elementy regulujące relacje pomiędzy stronami – wynajmującym a najemcą. Jakie elementy musi zawierać wzór umowy najmu mieszkania?

Podstawowe elementy umowy najmu:
– dane najemcy
– dane wynajmującego
– przedmiot najmu, czyli nieruchomość
– czas trwania umowy
– koszty – wysokość i sposób zapłaty czynszu oraz innych rachunków

Umowa może zawierać też dodatkowe zapisy regulujące prawa i obowiązki stron.

Umowa najmu okazjonalnego – co to jest?

Zamiast standardowej umowy najmu wynajmujący może przedłożyć najemcy umowę najmu okazjonalnego. Co warto o niej wiedzieć?

Umowa najmu okazjonalnego jest umową lepiej chroniącą interesy wynajmującego. To umowa zawierana na określony czas, maksymalnie 10 lat. Zawiera też załączniki, jak oświadczenie o dobrowolnym podaniu się egzekucji oraz o dobrowolnym opuszczeniu lokalu po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy. Taką umowę podpisuje się notarialnie.

Jak podpisać bezpieczną umowę najmu?

Gdy umowa najeżona jest niejasnymi zapisami, wtedy można skorzystać z usług opiniowania umów świadczonych przez kancelarie prawne. Analizują one dla klientów różne typy umów, na przykład jak umowa z podwykonawcą, umowa pożyczki, umowa najmu.

Z usługi opiniowania umów można skorzystać również bez potrzeby odwiedzania prawnika osobiście – alternatywa to porady prawne telefoniczne oraz online przez komunikatory, e-mail.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *