
Pompa ciepła to rozwiązanie, które cieszy się ogromną popularnością wśród inwestorów. Niejedna osoba zastanawia się, jaki jest jej dokładny koszt. Faktem jest, że instalacja kosztuje więcej, niż powszechnie spotykane solary. Warto wspomnieć, że możliwości jest wiele. Dostępne są m.in. powietrzne oraz gruntowe pompy ciepła. Wybór to kwestia bardzo indywidualna, a więc pierwszym krokiem jest właściwe określenia własnych potrzeb oraz oczekiwań. Osoby nieposiadające wiedzy z tego zakresu powinny skorzystać z pomocy fachowców. Firma grupaeneco.pl – Pompy ciepła oferuje kompleksowe i rzetelne doradztwo.
Koszt powietrznej pompy ciepła
Powietrzna pompa ciepła charakteryzuje się relatywnie prostą budową. Nieskomplikowana konstrukcja jest w tym przypadku wielką zaletą. Montaż nie narusza struktury domu. Dodatkowym atutem jest możliwość swobodnego wyboru miejsca montażu. Opisywany rodzaj jest zalecany przede wszystkim tym, którym zależy na pozyskiwaniu energii potrzebnej do ogrzania wody użytkowej. Nie jest to alternatywa dla tradycyjnej instalacji C.O.
Na uwagę zasługuje fakt, że powietrzne pompy ciepła nie wymagają przeprowadzania prac ziemnych. Z pewnością docenią to Ci, którzy nie mogą pozwolić sobie na przebudowę budynku. W niektórych przypadkach nie ma możliwości instalacji pompy gruntowej, gdyż wiązałoby się to ze zbyt wysokimi kosztami. Trzeba jednak liczyć się z tym, że koszty eksploatacyjne są wyższe, a więc nie zawsze będzie to opcja najbardziej ekonomiczna.
Koszt gruntowej pompy ciepła
Gruntowe pompy ciepła wykorzystują energię geotermalną. Doskonale sprawdzają się podczas ogrzewania domu, a ich eksploatacja niesie za sobą znaczne oszczędności. Jest to skuteczny sposób na to, aby zminimalizować rachunki. Faktem jest, że utrzymanie instalacji jest droższe, niż w przypadku kolektorów słonecznych. Z drugiej strony są one niższe, niż użytkowanie pompy powietrznej. Trzeba jednak wspomnieć o wyższej efektywności.
Montaż gruntowej pompy ciepła jest złożony, a więc powinien być realizowany przez prawdziwych ekspertów z branży. Wszystko po to, aby uniknąć potencjalnych nieprawidłowości. Pompa umieszczana jest w gruncie, a więc wymaga to sporego nakładu pracy oraz skutecznego planowania. Nie zawsze takie naruszenie struktury domu jest możliwe, a więc warto uwzględnić omawiany system już na etapie projektowania budynku. Gruntowa pompa ciepła działa niczym studnia. Woda jest pompowana, czyli przenoszona wyżej ze stanu niższej energii. Niezbędna jest do tego energia elektryczna.