Odtwarzacze muzyczne CD, gramofony, kino domowe czy konsola do gier – do tych sprzętów podłącza się amplituner, który działa wtedy jak połączenie wzmacniacza oraz tunera. Łączy on powyższe sprzęty wejściowe z wyjściowymi, czyli z głośnikami, dbając o wysoką jakość nagłośnienia i oferuje dodatkowe funkcje. Ile trzeba zapłacić za dobry amplituner? Gdzie można zamówić go bez przepłacania?

Czym jest amplituner i jakie ma zastosowanie?

Amplituner to wielofunkcyjny wzmacniacz, który dekoduje dźwięk z urządzeń i następnie przesyła sygnał do głośników.

Amplitunery wyposażone są w różne wejścia i wyjścia. Mogą współpracować z wieloma urządzeniami: zestawy stere składające się z odtwarzaczy CD, gramofony, magnetofony, telewizor i kino domowe, konsola do gier, smartfona czy tablet. Nowoczesne urządzenia współpracują również z urządzeniami bezprzewodowo przez Wi-Fi, Bluetooth, systemy łączności jak AirPlay czy MusicCast.

Urządzenia te dzieli się na dwie kategorie:
– dwukanałowy amplituner stereo – przeznaczony do podłączenia dwóch głośników 2.0 lub dodatkowo z subwooferem w systemie 2.1
– wielokanałowy amplituner AV, kina domowego – najczęściej wybierany do sprzętu jak telewizor i kino domowe czy konsola do gier, współpracuje z wieloma głośnikami dla dźwięku przestrzennego, na przykład w systemie 5.1, 7.2 czy nawet 9.2

Sama nazwa amplituner wywodzi się od połączenia słów: amplifier, czyli wzmacniacz elektroakustyczny, a także tuner, czyli odbiornik radiowy.

Amplituner stereo i kina domowego: ceny

Amplitunery są dostępne w zróżnicowanych cenach – już od około 200 złotych. Z kolei markowe modele wyższej klasy mogą kosztować nawet około 2000-4000 złotych.

Cena amplitunera zależy głównie od:
– marki producenta
– rodzaju urządzenia
– mocy amplitunera
– dostępnych funkcji
– oferowanych złącz

Za dobry amplituner zasilający zestawy stereo dostępne na https://www.salonydenon.pl/produkty/stereo/mini-systemy-stereo czy też kino domowe nie trzeba płacić sporo. Warto wtedy zwrócić uwagę na posiadane przez niego parametry techniczne, a także na opinie użytkowników – można znaleźć je online. Dzięki temu można dowiedzieć się, który model najlepiej łączy wysoką jakość z niską ceną.

Aby zakupić amplituner stereo lub kina domowego w jeszcze niższej cenie, warto szukać okazji w sklepach internetowych. To właśnie w nich można zakupić wysokiej klasy sprzęt w naprawdę korzystnych cenach. Po wybraniu odpowiedniego modelu warto także skorzystać z internetowych porównywarek, aby wybrać taki sklep, w którym można kupić go w najniższej cenie lub z dodatkowymi bonusami.