Wtedy, gdy komputer stacjonarny nie musi mieć własnego monitora, można podłączyć go razem z innym komputerem do jednego ekranu. W jaki sposób to zrobić?

Złącza HDMI, VGA oraz DVI

Prostym i szybkim sposobem, jak połączyć dwa komputery stacjonarne i monitory, jest wykorzystanie do tego celu złącz znajdujących się w komputerach i monitorach. Wykorzystuje się wtedy porty HDMI, VGA oraz DVI.

Tą metodą można podłączyć komputery stacjonarne z systemem operacyjnym Windows oraz innymi systemami. Chociaż jest ona łatwa, to jednak warto pamiętać o tym, że nie jest pozbawiona wad. Przede wszystkim jej minusem jest ryzyko powstawania zakłóceń, dlatego mogą pojawiać się problemy z jakością obrazu.

Przełączniki sprzętowe

Drugą odpowiedzią na problem, jak podłączyć dwa komputery gamingowe sklep do jednego monitora oraz jak połączyć komputery ze sobą, jest wykorzystanie przełączników sprzętowych. Do tego celu przeznaczony jest przełącznik KVM, określany także jako switch.

Tego typu urządzenia pozwalają na podłączenie ekranu monitora do paru komputerów jednocześnie. Dodatkowo za ich pomocą można podłączyć urządzania peryferyjne, czyli myszki oraz klawiatury, aby łatwiej sterować komputerami.

Zastosowanie przełącznika KVM jest lepszym rozwiązaniem niż wykorzystanie standardowych złącz. Przede wszystkim warto podkreślić, że samo podłączenie jest wtedy bardzo proste, a także nie pojawiają się zakłócenia, które obniżają jakość obrazu. Plusem jest też możliwość podłączenia urządzeń peryferyjnych, co ułatwia prowadzenie obsługi dwóch komputerów na jednym monitorze.