Wielu właścicieli samochodów obawia się, że jeżeli będą myli samochód zbyt często, wtedy na lakierze pojawią się nieestetyczne rysy, zmatowienia czy przebarwienia. Jak jest w rzeczywistości? Sprawdzamy!

Jak myć samochód bez ryzyka dla lakieru?

Mycie jest jednym z podstawowych procesów pielęgnacyjnych samochodu. Zmywa zgromadzone na nim zabrudzenia i pozwala na nadanie mu atrakcyjnego wyglądu.

Jednak nieodpowiednie mycie samochodu może spowodować naruszenie powłoki lakierniczej. Jak powinno się myć samochód? Jakie kosmetyki samochodowe producent wykorzystać?

Co powoduje niszczenie karoserii?

Do naruszenia lakieru może dojść podczas mycia samochodu na skutek mechanicznego oddziaływania drobinek piasku oraz kurzu, a także nieodpowiedniego używania akcesoriów i kosmetyków samochodowych.

Aby zabezpieczyć lakier przed uszkodzeniem, ważne jest poznanie kilku ważnych zasad. Duże znaczenie ma też chemia samochodowa i jej prawidłowe stosowanie.

Błędy popełniane podczas mycia samochodu

– Ścieranie zabrudzeń na sucho, czyli bez zmycia ich wodą,
– Korzystanie z myjni bezdotykowych, które mogą spowodować uszkodzenie lakieru wysokim ciśnieniem wody,
– Używanie brudnych akcesoriów jak gąbki, ściereczki, pady,
– Stosowanie brudnej glinki samochodowej do czyszczenia lakieru.

Wobec tego częste mycie samochodu nie musi niszczyć lakieru. Ważne jest właściwe zmywanie zabrudzeń z pojazdu oraz odpowiedni dobór i stosowanie chemii samochodowej.