
CV odgrywa bardzo ważną rolę w procesie rekrutacyjnym. Dlatego zanim wyślesz swoje CV pracodawcy dokładnie je przejrzyj pod kątem ewentualnych błędów. Okazuje się, że istnieje kilka rażących i niestety często powtarzających się błędów w CV. Jakich?
- Zbytnie rozpisywanie się bądź zbyt dużo ogólników
Podczas pisania CV trzeba znaleźć złoty środek. CV nie jest historią naszego życia czy jakimś wypracowaniem, dlatego pół strony na temat swoich zainteresowań to zdecydowanie przesada. Nie można jednak popadać w drugą skrajność, czyli stosowanie zbyt wielu ogólników. Na przykład pisząc o swoim wykształceniu warto podać konkretną szkołę, wraz z adresem, kierunek który skończyliśmy oraz lata nauki. Taka informacja jest precyzyjna i daje rekruterowi/pracodawcy konkretną wiedzę na temat naszego wykształcenia. Jeśli chcemy napisać co nieco o swoich zainteresowaniach, nie wymieniajmy ich po przecinku, nie piszmy też często powtarzających się frazesów, typu: lubię czytać (co konkretnie lubisz czytać?), lubię filmy (jakie filmy?), lubię muzykę (słuchać muzyki, śpiewać, grać na czymś?). Takie ogólniki nie podają tak naprawdę żadnych wartościowych informacji na nasz temat. O wiele lepiej napisać mniej, ale konkretniej, na przykład interesują mnie książki autorstwa Stanisława Lema, interesuję się filmografią Tima Burtona, lubię rysować martwą naturę (zdobyłem wyróżnienie w konkursie ……….. ) itp. Takie informacje pokazują, że posiadamy jakąś konkretną wiedzę na dany temat, zaś nasze zainteresowania nie wynikają z czystego przypadku.
- Zbyt długie CV
Częstym błędem jest również zbyt długie CV. Najlepszą objętością jest jedna, maksymalnie dwie strony A4.
- Brak przejrzystości, mało czytelny dokument
Pisząc CV należy zachować odpowiedni układ, który nada mu przejrzystość i sprawi, że będzie ono czytelne. Brak tych rzeczy może sprawić, że pracodawca może nawet nie zadać sobie trudu czytania naszego CV.
- Nieodpowiednie formatowanie
Odpowiednio sformatowany dokument to dokument przejrzysty. Dlatego pisząc CV zadbaj np. o ujednolicenie sposobu zapisywania dat czy też chronologiczne przedstawienie wydarzeń. Według przyjętych standardów powinieneś także uporządkować swoje wykształcenie i doświadczenie od aktualnych do najstarszych informacji. Unikaj również ręcznego formatowania – brak tabulatorów, ręczne wypunktowania czy ręczne ustawianie marginesów wygląda bardzo niestarannie.
- Nieodpowiednie zdjęcie
Kategorycznym błędem, który niestety często powtarza się w CV jest nieodpowiednie zdjęcie. Aż trudno uwierzyć, że wciąż zdarzają się osoby zamieszczające w CV zdjęcie z wakacji czy zdjęcie z drugą osobą. Takie zdjęcia są niedopuszczalne. Jeśli nie posiadamy odpowiedniego zdjęcia nadającego się do CV – nie zamieszczamy go wcale, szczególnie, że nie jest to obowiązkowe. W końcu o tym czy zostaniemy przyjęci do pracy, nie zdecyduje nasz wygląd, tylko nasze kompetencje.
- Błędy ortograficzne i stylistyczne
CV pełne błędów świadczy o niedbałości, dlatego zanim wyślesz czy wydrukujesz CV upewnij się, że jest ono poprawne pod każdym względem. Postaraj się wyeliminować wszystkie literówki, zwróć uwagę na znaki interpunkcyjne oraz na styl.
Unikaj tych błędów a z pewnością znajdziesz odpowiednie oferty pracy wrocław i okolice.