Osoby chorujące na cukrzycę powinny zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią codzienną pielęgnację stóp, aby nie dopuścić do pojawienia się poważnego problemu zdrowotnego, jakim jest stopa cukrzycowa. Trzeba bardzo uważać i dbać o kondycję stóp, ponieważ nawet drobne skaleczenie czy otarcie może prowadzić do rozwinięcia się groźnego i trudnego do opanowania zakażenia.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Bardzo skrupulatna higiena to podstawa. Stopy myjemy rano i wieczorem w ciepłej lub letniej wodzie. Niewskazana jest zbyt gorąca. Nie moczymy też nóg zbyt długo. Po krótkiej kąpieli nawilżamy lub natłuszczamy stopy specjalnymi preparatami z apteki przeznaczonymi do pielęgnacji wrażliwych stóp. Ponadto wybierajmy rajstopy i skarpetki z naturalnych przewiewnych włókien, takich jak bawełna lub len. Niewskazane jest chodzenie boso ze względu na możliwość skaleczenia się lub doznania urazu stopy. Z tego samego względu każdorazowo przed włożeniem butów dobrze jest sprawdzić, czy wkładka się na zawinęła lub do buta nie wpadł na przykład kamyk. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko urazów i uszkodzenia skóry. Jest to szczególnie ważne u osób z zaburzeniami czucia w stopie, ponieważ mogą nie wyczuć ciała obcego w obuwiu.

Każdego wieczoru przed pójściem spać warto dokładnie obejrzeć stopy, zwłaszcza podeszwy. Jeśli zauważymy skaleczenie lub otarcie, trzeba je od razu odkazić i odpowiednio zabezpieczyć, aby nie doszło do zakażenia rany. W kwestii wyboru preparatów odkażających najlepiej zasięgnąć porady lekarza lub pielęgniarki. Udzielą oni również szczegółowego instruktażu co do zabezpieczania skaleczeń. Dobrze zawsze mieć w domu środek odkażający i jałowe gaziki.

Bardzo istotną kwestią przy stopie cukrzycowej jest także pielęgnacja paznokci. Najkorzystniej jest obcinać je na prosto na długość równą z czubkiem palca. Jeśli mamy problemy z okiełznaniem paznokci i nie potrafimy zapobiec ich wrastaniu, warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego podologa.