
Strop Teriva jest jednym z najbardziej popularnych stropów gęstożebrowych, które stosuje się w trakcie budowy domów jednorodzinnych. Nic dziwnego, ponieważ jest on lubiany przede wszystkim ze względu na szybki i stosunkowo prosty montaż, do którego niepotrzebny jest ciężki sprzęt i ekipy specjalistyczne oraz dostępność prefabrykowanych elementów. Co warto o nim więc wiedzieć?
Budowa stropu Teriva
Strop Teriva składa się z pustaków keramzytobetnowoych, betonowych, lub żużlobetonowych, bądź też – dość często – pełnych bloczków. Zwykle mają one trzy albo dwa duże otwory, jednak niektóre pustaki posiadają ich osiem lub nawet dziesięć. Pustaki teriva się wysokie na 21, 23,5 lub 30 centymetrów, a ich długość wynosi 24 centymetry. Szerokość zaś – 37, bądź 52 centymetry.
Stropy te posiadają też zaślepki służące do zatykania otworów sąsiadujących z wieńcami, bądź elementami żelbetowymi. Pozwalają one zapobiegać dostaniu się do nich masy betonowej.
Cechy stropu Teriva
Strop Teriva doskonale sprawdza się w budynkach, które mają regularnych kształt. Należy więc pamiętać, że elementy o nietypowym kształcie i płyty balkonowe powinno się wykonywać z żelbetu. Do stropów tych nie trzeba wykonywać pełnego deskowania. przypadki nośności, wynosi ona od 150 do 200 kilogramów na metr kwadratowy, jednak im strop jest grubszy, tym nośność zwiększa się. Ich grubość z kolei wynosi od 24 do 34 centymetrów, ponieważ pustaki mają rozmaite wymiary, do których dodaje się także grubość nadbetonu wynoszącą do około pięciu centymetrów.