Bolące plecy to zmora wielu osób. Pojawiają się na skutek pracy w pozycji siedzącej lub stojącej, lecz też chorób czy przebytych urazów. Do kogo należy się udać, gdy doskwierają nieznośne bóle kręgosłupa?

Kręgosłup jest bardzo istotnym elementem ciała człowieka. To on pionizuje sylwetkę, a także chroni znajdujące się w nim nerwy – rdzeń kręgowy, który stanowi podstawę działania ośrodkowego układu nerwowego.

Dlaczego kręgosłup boli?

Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa to:
– nadwyrężenia na skutek pracy w pozycji siedzącej, stojącej, uprawianych sportów, dźwiganych ciężarów
– wady kręgosłupa – kifoza, lordoza, skolioza
– dyskopatia – przepuklina jąder miażdżystych dysku
– lumbago – ból w okolicy lędźwiowej, głównie na skutek nadwyrężenia kręgosłupa
– rwa kulszowa – uciskanie korzonków nerwowych krążkiem międzykręgowym
– osteoporoza – wywołana ubytkiem masy kostnej i osłabieniem kości

Rzadziej pojawiają się bóle wywołane przez poważniejsze dolegliwości, na przykład kompresyjne złamanie kręgosłupa na skutek osteoporozy. Gdy pacjent ma złamany kręgosłup czy mozna chodzic? Przy złamaniach kompresyjnych jest to możliwe, jednak ruchomość zależna jest od postaci dolegliwości.

Do jakiego lekarza udać się z bolącym kręgosłupem?

Jeżeli doskwiera ból kręgosłupa jaki lekarz może wtedy pomóc? Przede wszystkim warto udać się do specjalisty jak ortopeda Łódź– zajmuje się on dolegliwościami układu ruchu człowieka. Ortopeda może wtedy zalecić właściwe leczenie, ćwiczenia.

Zdarza się też, że konieczna jest konsultacja z innymi specjalistami jak neurolog – lekarz zajmujący się układem nerwowym, rehabilitant – fizjoterapeuta.